Србија

Генеалошко истраживање

Генеалогија није само изучавање прошлости, већ и изградња моста између прошлости и садашњости, који ће осветлити пут у будућност
Истраживање породице у Србији је фасцинантно путовање у прошлост, које открива невероватне историје и доприноси богатом културном наслеђу земље. Сваке године расте интересовање за порекло своје породице, и људи се често питају: "Ко су били моји преци?" За откривање тајне своје прошлости, многи се обраћају нашем центру. Историја Србије је тесно повезана са културама истока и запада, што често води до узбудљивих открића у генеалошким истраживањима.
Доступни извори генеалошких истраживања у Србији обухватају период од 18. века до данас, али постоје и ранији документи. Породични архиви, црквене (матичне) метрике, попис становништва и разни други материјали постају вредни извори информација о прошлости сваке породице. Наши стручњаци помажу не само да се реконструише порекло, већ и да се оживе историје предака, доводећи их у историјски контекст.

Спровођење генеалошких истраживања у Србији захтева не само пажљивост на детаље, већ и разумевање специфичности локалне историје и културе. Свака породица је јединствена, и генеалошка истраживања омогућавају задржавање сећања на многе породице које су сплетене између себе различитим судбинама.

Извори наших истраживања


Један од најважнијих докумената при спровођењу генеалошких истраживања су матичне књиге, где су фиксирани чинови крштења, венчања и смрти. Ови документи су састављени у православној цркви, католичкој катедрали и лутеранској цркви. Међу православним становништвом, записи у земљи су вођени на црквенословенском, а потом на српском језику. У Војводини, где је значајан део становништва мађарски и хрватски, документи су били на латинском, мађарском и хрватском језику. У великим градовима постојале су и јеврејске заједнице које су такође фиксирале своје обичаје у матичним књигама.
Осим тога, наши стручњаци активно истражују и друге вредне историјске материјале који помажу да се открију биографије људи који су живели у претходним вековима. Значајни извори биографских података често укључују персонални досије из 19. и 20. века, повезане са радним местима и образовањем. Планови и описи некретнина такође могу исказати значајне информације о животу одређених особа. Посебна пажња посвећена је локалним пописима становништва (поименичним пописима) и порезним документима. Сви ови материјали омогућавају дубљи увид у свакодневни живот предака који су оставили свој траг у историји.
Време неумитно јури унапред, носећи са собом странице историје и мистериозне судбине предака, остављене у прошлости. Тешко је замислити, али сваки човек у генеалошком дрвету има иза себе целу проживљену животну причу. Ти људи оставили су свој траг у времену, испунивши свој живот догађајима, радости и тугом, срећом и жалошћу. И, упркос томе, што су давно канули у небите, њихово наследство, као невидљива нит, спаја нас са прошлошћу. Неоспорна је важност чувања ове историје. Европски генеалошки центар отвара могућности за истраживање породичне историје. Сећање, неговање и поштовање историје значи не само удубљивање у нашу прошлост, већ и јачање наше везе са оним што нас чини јединственим делом нашег времена.

Цене и услуге

Генеалошко истраживање
Од 1500 евра
Биографско истраживање
Од 500 до 1500 евра
Репатријација (потврда националности)
Од 400 до 1200 евра
Претрага докумената
Од 100 до 1000 евра
Књига о породичној историји
Цена по договору
Вебсајт посвећен породичној историји
Цена по договору